14 lipca 2015

*Podlasie. Natura

Dla takiego mieszczucha jak ja, lubiącego deptać przestrzeń miejską, niełatwo było odnaleźć się w otchłani *podlaskiej natury. Dziesiątki kilometrów piaszczystych dróg, ukrytych wśród iglastych lasów, nie pokochały mojego miejskiego retro rowerka. Zmagania nagradzały widoki rozległych rozlewisk ukrytych wśród wodnej roślinności i małe drewniane chatki. Siedliska i domostwa na Podlasiu zdają się pamiętać zamierzchłe czasy. Na pierwszy rzut oka opustoszałe, ale w bliższym kontakcie nowe plastikowe okna krzyczą, że "nowinki" budowlane dotarły i tutaj.
Gdy na ciągnących się w nieskończoność polach, nagle wyłania się drzewo lub stodoła, to tak jakby samotny jeździec przysiadł na chwilę w trakcie swej podróży. Dokąd tu gnać? Stado krów rozpierzchło się po lekko falującej łące...  Czyżby sielanka? Przydrożne krzyże wotywne, strojne w kolorowe szarfy, witają u progu wsi. Rdzennych mieszkańców już tutaj coraz mniej. Młodzi uciekają w poszukiwaniu lepszego bytu, a spuściznę po ojcach wystawiają na sprzedaż. Nie da się ukryć, że niektóre oferty są kuszące, ale ja już mam swój raj na ziemi:)

https://www.facebook.com/pages/Marz%C4%99-wi%C4%99c-jestem/625425127588169

15 komentarzy:

 1. Nostalgicznie - trochę refleksyjnie, trochę magicznie... wyjątkowe klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Podlasie... Dziękuję za te kilka magicznych ujęć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Oooo, wyprzedziłaś mnie Karolino z wizytą na Podlasiu o kilka - kilkanaście dni:) I ja mam zamiar poszwędać się po tamtejszej okolicy, kto wie, może po Twoich śladach? Twoje klimatyczne zdjęcia tym bardziej zachęcają do podróży:):)
  Ściskam!
  PS. Po miejskich miejscach też lubię deptać… Może kiedyś razem podepczemy, hm?:):)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sielsko... tak po polsku.... uroczo. Ja wciąż do Podlasia nie dotarłam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Mimo iż całe życie mieszkam na wsi to takie widoki wciąż mnie rozczulają. Szkoda tylko, że życie tak bardzo je zmienia...

  OdpowiedzUsuń
 6. Alez pieknie, polska wiesz jest niesamowicie urokliwa. Czasem dobrze przelamac swoje przyzwyczajenia i dac sie oczarowac.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj właśnie moja znajoma chwali Podlasie. Jej opowiadania o tym jak jest pięknie, jak blisko natury... zachęciły mnie do wyjazdu w te cudowne rejony. Zresztą po Twoich zdjęciach tym bardziej widzę, że byłoby warto :)
  Może już nie w tym roku, ale w następnym...? :)

  OdpowiedzUsuń
 8. czy może być coś piękniejszego?:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakaż piękna odmienność po miejskim zgiełku. Warto zatrzymać się na chwilę w takich okolicznościach przyrody i chłonąć jak najwięcej ciszy i zapachów.

  OdpowiedzUsuń
 10. Od dawna marzyło mi się Podlasie. W końcu w zeszłym roku się udało :))
  Piękne!!
  Zdjęcia cudowne, gratuluję oka :)
  Pozdrawiam.
  M.

  OdpowiedzUsuń
 11. piękne jest Podlasie, takie senne, nostalgiczne przypomina mi Toskanię.
  Moje Polesie jest płaskie ale tez piękne

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie klimaty...Piękne okolice.Pozdrawiam weekendowo :-)

  OdpowiedzUsuń